Kas Geliştirme Hareketleri ve Kardiyo Zamanlaması

 

Vücut geliştirmek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi "Bir günde tüm kas grupları mı yoksa her gün farklı bir kas grubu mu çalıştırılmalı?" sorusudur.
 

Bu konuya çok farklı yaklaşımlar olsa da şu görüş ön plana çıkmaktadır: Eğer amacınız hacim kazanmaksa, her kas grubunu haftada sadece bir kez çalıştırmanız tavsiye edilir. Bunu bir örnekle açıklayalım:
 

Pazartesi: Göğüs-Triceps
 

Salı: Ön bacak - Arka bacak
 

Perşembe: Omuz - Kalf
 

Cuma: Sırt - Biceps
 

Yukarıdaki haftalık programda her gün farklı kas grupları çalıştırılmış olur ve daha az yorgunluk hissedilir. Böylelikle verimli bir çalışma yapılmış olunur.
 

Bir günde tüm kaslarınızı çalıştırırsanız, örneğin göğüs ile omzu aynı gün çalışırsanız kollarınız yorulacağından muhtemelen hareketin birinden verim alamayacaksınız. Her gün farklı bir kas grubu çalıştırmanızın nedeni kaslarınızın dinlenmesine fırsat vermek ve her kas grubundan maksimum verim elde etmektir.

 

Ayrıca kaslarınızın dinlenirken gelişeceğini de unutmayın.
 

Merak edilen bir diğer konu ise kardiyo ile ağırlık antrenmanlarının aynı günde mi yoksa farklı günlerde mi yapılması gerektiğidir. Sırası nasıl olmalıdır?
 

Yapılan araştırmalarda şu sonuç ortaya çıkmıştır: Eğer hacim kazanmak istiyorsanız kardiyo ile ağırlık antrenmanını farklı günlerde yapmalı veya kardiyoyu ağırlık antrenmanından sonra yapmalısınız.

 

Yüksek bir kardiyo antrenmanından sonra (örneğin 3-5 km koşu) vücudunuz ısınacak fakat iyi bir ağırlık antrenmanı için gücünüz kalmayacaktır. Bu nedenle bir saatlik ağırlık antrenmanından sonra 15-20 dk.lık kardiyo veya bir gün ağırlık bir gün kardiyo şeklinde antrenman yapmak hacim kazanmak isteyenlere tavsiye edilmektedir.
 

Ahmet Ferit 


 

 

 

ÜçgenVücut.com

 

Bilinçli ve sağlıklı vücut geliştirme sitesi

   

 

create counter

Copyright 2012 www.ucgenvucut.com. Designed by Free Web Templates, coded by Free CSS Templates

Privacy Policy | Terms of Use | XHTML | CSS